Oslaďte si život lahodnými makovými šúľancami

Oslaďte si život lahodnými makovými šúľancami

O tom, že mak je veľmi zdravý niet pochýb. Je to plodina, ktorá sa u nás pestuje odjakživa, obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, najmä vápnik, ktorý je dôležitý najmä pre naše kosti, ďalej minerálne látky a stopové prvky a veľa vitamínov. Semienka majú priaznivý vplyv aj na nervový systém a funkcie mozgu. Mak môžeme pridávať do koláčov ale u nás sa asi najviac používa na posypanie rôznych sladkých jedál, či už sú to rezance s makom, parené buchty posypané makovou posýpkou alebo makové šúľance. Pripraviť si napríklad makove sulance nie je nič zložité a určite to zvládne aj menej zdatný alebo začínajúci kuchár.

Ako pripraviť tie najlepšie makové šúľance?

Makove sulance ako chutný dezert
Postup pri príprave makových šúľancov

Postup je jednoduchý – do osolenej vody si dáme variť zemiak v šupke keď sú uvarené, necháme ich vychladnúť, ošúpeme a nastrúhame do misy. Pridáme jedno celé vajce, štipku soli a 200 g hrubej múky. Zamiesime cesto, vyvaľkáme, nakrájame na kúsky, z ktorých potom vyvaľkáme šúľky, ktoré nakrájame na menšie a rukou vyvaľkáme do tvaru šúľanca. Šúľance ešte troška pomúčime múkou, aby sa nezlepili a vhodíme ich do vriacej osolenej vody. Keď vyplávajú na povrch, sú hotové, scedíme a vysypeme ich do misy. Prelejeme rozpusteným maslom a nakoniec posypeme zomletým makom zmiešaným s práškovým cukrom a máme hotovo, môžete už len servírovať. Ako vidíte, nie je to nič ťažké, príprava tradičných slovenských jedál s makom je jednoduchá.

Makové šúľance sú nielen chutné ale aj zdravé

Konzumácia jedál s makom je veľmi zdravá a chutná, určite je lepšie aj deťom pripraviť takéto jednoduché jedlo, veď mnohí z nás si určite s radosťou spomenú na časy svojho detstva, keď sme ako deti s chuťou vyjedali výborné makové šúľance alebo makové buchty, či už pečené alebo parené s makovou posýpkou. Netreba zabúdať na tieto naše klasické jedlá a mali by sme ich preferovať pred nezdravými fastfoodmi a nezdravými sladkosťami s priveľkým obsahom cukru.  Ak hľadáte inšpirácie a recepty na prípravu sladkých jedál či už s makom alebo aj množstvo iných, skúste kliknúť na webovú stránku https://www.sweet-family.sk   Môžete sa už len vrhnúť na varenie a potešiť svoju rodinku alebo návštevu chutným tradičným jedlom.