Prečo je impregnácia dreva taká dôležitá?

Prečo je impregnácia dreva taká dôležitá?

Ak milujete drevo a drevené výrobky, určite chcete, aby sa ich kvalita zachovala čo najdlhšie. Drevo sa radí medzi klasický stavebný materiál a v súčasnosti je dokonca nahrádzaný tými bežne používanými. Vezmime si už len také montované domy, ktorých základná konštrukcia je postavená prevažne z dreva. Aby si však tento stavebný materiál zachoval svoju kvalitu a nepodliehal rôznym vplyvom z okolia, ktoré by mohli narušiť jeho kvalitu, je potrebná impregnácia dreva. Ako sa treba správne o drevo starať sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Jeho životnosť závisí práve od kvalitnej starostlivosti.

Proti čomu chráni drevo jeho impregnácia?

Impregnácia dreva v exteriéri

Materiál na impregnáciu dreva

Pokiaľ si chcete zodpovedať otázku, proti čomu je potrebné drevo chrániť, musíte si uvedomiť tri základné faktory, ktoré ovplyvňujú jeho kazovosť. Prvým je vlhkosť. Vlhkosť pôsobí na drevo vo všetkých smeroch v podobe dažďovej vody, vlhkosti vychádzajúcej zo zeme a podobne. Druhým faktorom je slnečné žiarenie a tretím sú rôzne drevokazné organizmy, ktoré dokážu drevo zničiť najrýchlejšie. Aby ste drevo ochránili pred všetkými vymenovanými faktormi, je potrebná impregnácia dreva. Impregnácia dreva musí by vykonaná vonku, nie v uzatvorenej miestnosti. Dnes je na trhu dostupných mnoho výrobkov na ochranu dreva. To, aký z nich si vyberiete, záleží od stupňa ochrany. Prostriedky na impregnáciu dreva sú totiž odstupňované od 1 do 5 podľa toho, s čím konkrétne prichádza drevo do kontaktu a pred čím ho chcete ochrániť.

Ako postupovať pri impregnácii dreva?

Ako sme už spomínali, v prvom rade je potrebné vybrať si ten správny prípravok na impregnáciu dreva. Ak si neviete dať rady a v produktoch na internete sa doslova strácate, osobne navštívte kamennú predajňu s farbami a lakmi a spýtajte sa priamo odborníka. Okrem samotného prípravku na impregnáciu dreva vám poradí aj to, čím prípravok nanášať a akým spôsobom. Drevo je pred impregnáciou potrebné pripraviť. To znamená, že by malo byť obrúsené a hladké. Vyneste ho von, na záhradu, balkón či terasu. Ide totiž o chemikáliu, ktorá by sa nemala používať v uzatvorených miestnostiach ale je potrebné, aby sa rozptýlila do ovzdušia. Po takejto príprave sa môžete pustiť do samotnej impregnácie dreva.

Ďalšie rady a tipy ako na impregnáciu dreva nájdete na našej stránke https://carodreva.sk.