Kotly na drevo sú ekonomicky aj ekologicky prijateľné

Kotly na drevo sú ekonomicky aj ekologicky prijateľné

Hľadáte spôsob vykurovania svojej domácnosti, ktorý nezruinuje váš domáci rozpočet a zároveň bude šetrný k nášmu životnému prostrediu? Kotly na drevo sú v tomto prípade skvelou alternatívou. Aj keď ich mnohí považujú za zastaralý spôsob vykurovania, výrobcovia kotlov na tuhé palivo dokazujú, že aj kotol na drevo môže fungovať efektívne a moderne. Technológia ich výroby je naozaj pokročilá a tak je spaľovanie dreva oveľa čistejšie, ako tomu bolo v minulosti. Poďte sa spolu s nami pozrieť, aké má vykurovanie drevom výhody. 

Princíp fungovania kotlov na drevo

Kotly na drevo zabezpečia príjemné teplo
Fungovanie kotlov na drevo

Keď sa povie kotol na drevo, mnohí si predstavia pec, do ktorej je potrebné neustále hádzať drevo, aby sme mali v domácnosti teplo. Moderné kotly na drevo však takto nefungujú. Ich konštrukcia pozostáva z viacerých komôr, v ktorých sa drevo postupne spaľuje. Následkom toho drevo zhorí a nevzniká zbytočný odpad ako pri starých typoch kotlov. Drevo sa tak spaľuje efektívne a čisto. Kotly na drevo sa považujú za mimoriadne komfortný spôsob vykurovania, ktorý neznečisťuje naše životné prostredie tak ako vykurovanie inými spôsobmi. Navyše keďže drevo je pomerne lacná surovina, takéto vykurovanie vás rozhodne nevyjde draho. Vykurovanie prostredníctvom kotla na drevo využívajú tiež ľudia v oblastiach, kde nie je dostupnosť zemného plynu alebo sú elektrické obvody poddimenzované. Jedinou nevýhodou je snáď to, že na uskladnenie dreva potrebujete mať priestor. Na drevo by nemalo pršať ani snežiť, malo by byť zakryté a chránené pred nepriazňami počasia. 

Prečo sa kotly na tuhé palivo oplatia?

Drevo je obnoviteľná surovina a spravidla ju ťažíme tu u nás doma. To znamená, že pokiaľ si zvolíte vykurovanie drevo, posilnite tak našu ekonomiku. Keby sa drevo prepravovalo z iných krajín, vyžadovalo by si to prepravu kamiónmi, ktoré veľmi znečisťujú ovzdušie. Ďalšou výhodou je to, že štát vám poskytne dotáciu na nákup kotla na drevo, čo je naozaj skvelá správa. Štát sa tak snaží motivovať ľudí k tomu, aby šetrnejšie pristupovali k nášmu životnému prostrediu. Kotly na drevo sa dajú kúpiť v kamenných predajniach aj na internete. Pri výbere buďte obozretný a vždy sa snažte dozvedieť čo najviac o parametroch. Nie vždy sa oplatí vyberať podľa ceny. Viac sa o kotloch na drevo dozviete na webovej stránke https://vykurovanie24.sk/