Strešná krytina vo svete a jej špecifikácie

Strešná krytina vo svete a jej špecifikácie

Strecha je niečo, bez čoho si nevieme predstaviť stavbu. Ak sa takáto stavba v našom okolí aj nachádza, znamená to, že s ňou niečo nie je v poriadku. Strecha poskytuje stavbe ochranu a zabezpečuje, aby do nej nepršalo, nesnežilo alebo neprenikali slnečné lúče, ktoré dokážu byť veľmi nepríjemné. Strešná krytina sa nachádza na stavbe prakticky v každej krajine. Viete, aké sú jej špecifikácie v jednotlivých krajinách a od čoho sa odráža ich vývoj?

Materiál a strešná krytina

Strešná krytina a jej špecifikácia
Materiál na výrobu strešnej krytiny

Čo sa týka strešnej krytiny vo svete, môžeme ju rozdeliť podľa toho, z akého materiálu je vyrobená. V minulosti nebola ničím výnimočným strecha vyrobená z hliny a kameňa. Neskôr sa do popredia dostala strecha vyrobená zo slamy. Prírodné materiály sa na strechách udržiavajú dodnes. Použitý materiál záleží od toho, v akom podnebnom pásme sa nachádzame. Prírodné strešné krytiny sú charakteristické hlavne pre Afriku či niektoré krajiny v Ázií. Tam sa stretávame so strechou v podobe palmových listov alebo bambusových panelov. Čo sa týka strešného materiálu, u nás sa najčastejšie stretávame s betónovou strešnou krytinou. Ničím výnimočným nie je ani keramická škridla, ktorá je charakteristická aj pre južné časti Európy. Tak, ako každý kontinent, aj u nás nájdeme viaceré špecifikácie. Za zmienku rozhodne stoja modré strechy, ktoré nájdeme na niektorých ostrovoch v Grécku. Ak hľadáte asfaltové šindle, tie nájdete v Severnej Amerike a v Kanade. Hlavným dôvodom je to, že je táto strecha rýchla, jednoduchá a relatívne lacná. Okrem toho sa začínajú čoraz viac do popredia dostávať zelené strechy, a to konkrétne vegetačné. Aj keď sa tento trend rozmáha hlavne v Spojených štátoch, postupne sa dostáva aj na naše územie.

Akú strechu použiť v našich končinách?

Ak hľadáte vhodnú strechu, ktorú by ste mohli umiestniť aj na vašu strechu, ako vhodná voľba sa javí betónová strešná krytina. Je odolná, kvalitná a určite vás poteší aj jej cena. Okrem toho sa relatívne často stretávame aj s kovovou strechou. Tá sa však v našich končinách začína pomaly ale isto vytrácať. Na stránke https://krytina.sk/ nájdete mnoho zaujímavých informácií o tom, ako by ste k výberu strešnej krytiny mali pristupovať. Doprajte aj vy vašej streche svieži vzhľad a vyberte si to najlepšie, čo súčasný trh ponúka!