Vyrovnanie pozemku je dôležitá súčasť stavby domu

Vyrovnanie pozemku je dôležitá súčasť stavby domu

V prípade, že ste kúpili, zdedili, alebo dostali darom pozemok, čaká vás rozhodnutie čo s ním urobiť. Ak ste už rozhodnutí, že budete na ňom stavať, je potrebné nezabudnúť pri projektovaní aj na jednu dôležitú vec, a tou je vyrovnanie pozemku. Ak ste sa rozhodli tento krok vynechať, dobre to zvážte, pretože v budúcnosti vám môžu veľké nerovnosti spôsobiť zbytočné problémy. V súčasnosti sa pozemky vyrovnávajú aj v prípadoch, že chcete pôdu využiť na sadbu, či vytvoriť ovocné sady. Vďaka čomu budete mať jednoduchší prístup pri ošetrovaní stromov, či zbere úrody.

Úprava pozemku

Firma na vyrovnanie pozemku
Proces vyrovnania pozemku

Vyrovnanie pozemku môžete uskutočniť svojpomocne, alebo môžete osloviť firmu, ktorá túto službu ponúka. Samotné rozhodnutie či sa do vyrovnávacích prác pustíte sami závisí predovšetkým od veľkosti pozemku, jeho nerovnosti a v neposlednom rade aj od vašich financií a vášho voľného času. Pri vyrovnaní pozemku sa využíva rôzna technika, pričom ďalšou z výhod okrem rovnosti povrchu je aj úprava pôdy a v prípade, že na pozemku plánujete pestovať nejaké stromy, kríky alebo rastliny, tak nová pôda bude prekyprená a pri výbere pôdy môžete zvoliť aj takú, ktorá bude obohatená o živiny a teda vhodná na výsadbu. Súbežne s vyrovnaním pozemku sa zvykne robiť aj jeho odvodnenie alebo aj spevnenie svahu. Vyrovnanie pozemku stojí určité finančné prostriedky, ale ak by ste zobrali do úvahy, že samotné obstaranie nerovného či svahovitého pozemku je lacnejšie ako kúpa rovného pozemku, tak zistíte, že vás to môže vyjsť na rovnako. Vyrovnanie pozemku sa uskutočňuje zvyčajne v poslednej fáze výstavby domu. Vtedy sa vyrovnáva pozemok v okolí novostavby, pričom sa nerovnosti zasypávajú pôdou, aby sa rovina pozemku dostala na úroveň, ktorá bola pred výstavbou projektovaná. Podľa odchýlok nerovnosti sa v niektorých prípadoch môže využiť zhutnenie pôdy. Najčastejší spôsob vyrovnania pôdy je s použitím laty. Pričom je potrebné pri plánovaní vyrovnania pozemku brať do úvahy, že pôda, ktorú tam navozíte po určitej dobe „sadne“, s čím treba počítať, hlavne ak sa snažíte dať pozemok do roviny na presnú úroveň terasy či vchodu do domu.

Zvoľte si šikovný tím

Pri výbere firmy, ktorá vám zabezpečí kvalitne vykonané práce a zodpovedný prístup za rozumnú cenu, by ste sa mali orientovať predovšetkým na pracovníkov s dlhoročnou praxou a dobrými recenziami. Ak máte záujem o vyrovnanie pozemku do roviny v rámci západného Slovenska navštívte internetovú stránku https://www.zemne-vyskove.sk/.