Zabudnite na superpotraviny. Živinami nabité kuracie mäso pomôže pri chrípke aj pri chudnutí

Zabudnite na superpotraviny. Živinami nabité kuracie mäso pomôže pri chrípke aj pri chudnutí

Obľúbenosť kuracieho mäsa tkvie najviac v jeho univerzálnosti – dá sa pripraviť na toľko spôsobov, že hoci by ste ho jedli každý deň, nikdy sa vám tak úplne nezunuje. Aj preto sa nemožno čudovať, že práve sliepky sú najčastejšie domácky chované úžitkové zvieratá na Slovensku. Okrem praktických dôvodov oproti iným chovným zvieratám – sliepky nie sú až tak náročné na starostlivosť, nezaberajú veľa miesta – je potrebné vyzdvihnúť najmä to, že ich produkty (kuracie mäso, vajcia) sú veľmi zdravými a základnými komponentami našej diéty. Avšak toto všetko platí len v prípade, že vieme, v akých podmienkach kura žilo a akú malo diétu. Preto nikdy nezabudnite skontrolovať, z akej krajiny mäso kupujete. Najlepšie je kupovať kuracie mäso zo Slovenska, keďže takáto kúpa podporuje slovenských podnikateľov a zároveň má zákazník istotu, že mäso spĺňa najvyššie štandardy EÚ ohľadom bezpečnosti potravín.   

Ak patríte do týchto skupín ľudí, spozornite a zaraďte kuracie mäso do vášho jedálnička

Kuracie mäso nesmie vo vašom jedálničku chýbať

Benefity kuracieho mäsa

Ach, tie večné diéty: Kuracie mäso je chudé a jeho pomer bielkovín (proteínu) je ideálny vzhľadom na kalórie. Sto gramov kuracieho mäsa má napríklad iba 110 kcal a veľmi malý podiel tuku, takže je ideálnou potravinou pre redukčnú alebo šetriacu diétu. Nahraďte iné druhy mäsa vo vašom bežnom jedálničku kuracím na prírodno. Odstráňte z neho kožu, pripravte si ho na olivovom oleji a ako prílohu si dajte šalát. Aj bez radikálnejšej zmeny životného štýlu by ste po pár týždňoch mali spozorovať prirodzený úbytok váhy, alebo aspoň zastavenie priberania. V podstate sa z kuracieho mäsa nedá pribrať, ale za to dobre zasýti a doplní potrebné vitamíny a minerály. Športovci túžiaci po rýchlejšom raste svalovej hmoty zase ocenia to, že kuracie mäso je jedným z najlepších zdrojov živočíšneho proteínu (bielkoviny), navyše je ľahko stráviteľné a tak neprekáža v aktívnom životnom štýle. Ľudia so slabšou imunitou: Samozrejme, kuracie mäso nevyrieši všetky vaše problémy, no z hľadiska obsahu živín a vitamínov je kuracie mäso vhodnejšie ako iné druhy mäsa. V kuracom mäsa nájdeme veľa vitamínov skupiny B, ktoré sú v najväčšom množstve zastúpené v stehnách a v krídlach. Práve tento vitamín telo nedokáže skladovať, preto je veľmi dôležité ho denne dopĺňať. Každý z vitamínov B má v tele samostatnú funkciu, teda ich nedostatok vie vyvolať širokú varietu problémov od vypadávania vlasov cez chronický stres až po kožné problémy a anémiu. Okrem toho kuracie mäso obsahuje vitamíny A a E, ktoré sú veľmi dôležité pre udržanie si zrakovej ostrosti a imunity. Z minerálov v ňom nájdeme zinok, fosfor, horčík, železo, selén. Selén má antioxidačné schopnosti a chráni náš organizmus pred voľnými radikálmi, prispieva tak k zvýšenej imunite a celkovému zdraviu organizmu.

Ak sa chystáte na oslavu

Ako sa spomína vyššie, vaše telo si nedokáže vytvoriť zásobu vitamínu B a je potrebné ich každodenne dopĺňať pre optimálne fungovanie organizmu. To samo o sebe neznie veľmi zložito, no problém nastáva v situáciách, keď prijímame látky, ktoré vitamíny B vyplavujú a ničia. Medzi ne patrí najmä alkohol. Po prehýrenej noci organizmus zažíva šok, ktorý poznáme ako „opicu“. Tá je spôsobená okrem dehydratácie aj nízkym obsahom cukru v krvi, odbúraním minerálov a vitamínov (najmä C má počas takýchto rán čo robiť). Na stav opice neexistuje žiadny magický recept, ktorý by ju spoľahlivo zahnal a umožnil vám celý deň bez následkov párty fungovať. Avšak kvalitný vývar z kuracieho mäsa (iba kuracie mäso, zelenina a kvalitné korenia) vám vie výrazne dopomôcť k tomu, aby ste sa znovu cítili ako človek. Jeho príprava je jednoduchá aj v stave najväčšej opice. Hrnček vývaru vám doplní tekutiny, pomôže upokojiť žalúdok, doplní všetky potrebné vitamíny a minerály o ktoré ste v noci prišli a vďaka ľahkej stráviteľnosti ho dokážete v sebe udržať aj napriek nechutenstvu. Ďalším skvelým „liekom“ na opicu je čerstvý vzduch. Otvorte si okno, alebo – ak je to vo vašich silách – choďte sa aspoň na chvíľu prejsť. Najviac efektívne bude spojiť dva v jednom – prejdite sa do reštaurácie s kvalitnými potravinami a dajte si vývar tam.