Najviac používaný druh vykurovacích telies sú radiátory

Najviac používaný druh vykurovacích telies sú radiátory

Aj napriek tomu, že majitelia novostavieb sa v súčasnosti čoraz častejšie rozhodujú pre formu podlahového vykurovania svojich domov, má aj vykurovanie prostredníctvom radiátorov stále svojich priaznivcov. Hoci je podlahové vykurovanie estetické, teda je schované pod podlahou a nie je ho vidno má aj svoje nevýhody. K tým patrí dlhší nábeh vykurovania, nutnosť  použitia špeciálnej podlahy, určenej na podlahové vykurovanie a tiež ťažký prístup pri opravách, ak dôjde k poruche. Nielen v bytových, ale aj v rodinných domoch si nájdu svoje miesto radiátory, ktoré majú dnes vysokokvalitné prevedenie a sú zároveň estetické.

Prečo vymeniť staré rebrové radiátory za doskové?

Radiátory v bytovkách

Nastavenie teploty na radiátoroch

Ak bývate v staršom rodinnom dome, kde sú pôvodné rebrové typy, mali by ste uvažovať o ich výmene za modernejšie a úspornejšie doskové radiátory. Článkové, alebo rebrové druhy, ktoré sa vyrábajú aj dnes, boli v minulosti často používané. Sú efektívne, čo sa týka rýchleho odovzdania tepla do miestnosti, avšak ich nevýhodou je, že potrebujú veľký objem vody, na zohriatie ktorej je potrebná veľká spotreba energie.  Moderné doskové alebo ploché typy radiátorov sú nielen estetickejšie, ale aj úspornejšie z hľadiska spotreby energie. Moderné vykurovacie systémy potrebujú nízky objem vody, aj napriek tomu dosahujú vyšší výkon. Zároveň majú rýchlu reguláciu tepla. Medzi nesporné výhody patrí aj jednoduchšie čistenie, nakoľko vrchný kryt je snímateľný. Modernizáciou vykurovacieho systému dosiahnete nižšie náklady na vykurovanie a vyšší výkon. Môžete si vybrať z viacerých atraktívnych alternatív plochých radiátorov jedno, dvoj, alebo trojvrstvových v rôznych konštrukčných výškach.

Prečo je nevhodné sušiť bielizeň na radiátoroch

V letnom období sušíme našu čerstvo vypratú bielizeň zvyčajne von. Keď sú ideálne podmienky, ako ľahký vietor môžeme sa zo suchej bielizne tešiť už pár hodín. V zimnom období však sušíme bielizeň v našich interiéroch. Pokiaľ nevlastníme sušičku, využívame obyčajne stojany na sušenie bielizne, ktoré nám síce zaberajú miesto, ale plnia svoj účel. Mnohých láka využívať radiátor na sušenie, nakoľko je to rýchle a pohodlné. Avšak z energetického aj hygienického hľadiska je tento spôsob maximálne nevhodný. Takéto sušenie mokrej bielizne je teda veľmi neefektívne, nakoľko spotrebúva veľké množstvo energie.

Vysokokvalitné radiátory vyrobené z certifikovaných materiálov nájdete na stránke medzinárodného výrobcu vykurovacích systémov: https://www.viessmann.sk.